top of page

Prázdným hrnkem  NIC NEKONČÍ

KÁVA

jako hnojivo

 

Káva je často doporučovaná jako hnojivo. Zlepšuje strukturu půdy či zvyšuje zádržnost vody a dalších živin. Kromě toho také obsahuje látky prospěšné pro růst jako fosfor, dusík či draslík. Přestože mnozí lidé doporučují přidání kávy přímo do půdy pro podporu růstu, literatura ukazuje, že toxiny v kávě určené k ochraně rostliny v přírodě, naopak mohou i přes benefity rostlinám v půdě škodit. Káva se ale přesto dá efektivně využít jako hnojivo. Pokud kávu přidáte v množství menším než 2% do půdy, či ji v menších dávkách budete přidávat do správně založeného kompostu a necháte odležet zhruba 6 měsíců, tak se toxiny rozloží a káva kompost jen obohatí.

KÁVA

na mytí nádobí

Káva je díky své hrubé struktuře ideální pro drhnutí zbytků z nádobí a tvoří snadnou a ekologickou náhradu “písku“. Použitý lógr vysušte a jednoduše nasypte přímo na nádobí, či na grill. Vyhněte se ale pórovitým povrchům, aby káva po sobě nenechala skvrny.

KÁVA

pro lepší pleť

Káva je díky své struktuře a chemickému složení známá o oblasti péče o pleť. Mnoho článků mluví o jejich antioxidačních účincích, účincích na zvýšenou cirkulaci krve či vlivu na produkci elastinu a kolagenu. Z použité kávy lze vyrobit řadu obličejových masek, či jednoduchý peeling. Káva je pro tyto účely často smíchávána s medem či kokosovým olejem.

KÁVA

K ZAKRYTÍ ZÁPACHU

 

 Díky svému silnému aroma káva napomáhá zakrývat nepříjemný pach. Na rozdíl od jedlé sody káva pach spíše zakrývá, než eliminuje. Pro zakrytí zápachu jednoduše umístěte vysušený lógr z kávy na zapáchající místo v otevřené nádobě či například v ponožce či jiné látce, dokud zápach nevyčichne. Kávu lze také usušit do formy tablet a použít později.

KÁVA

k zakrytí rýh na dřevě

 

O kávě se často mluví i v souvislosti se zakrýváním škod na tmavém dřevě. Jednoduše rozetřete vlhký lógr po tmavém dřevě v oblasti škrábanců a nechte několik minut působit. Potom povrch důkladně setřete. Čím tmavší dřevo tím lepší má být efekt.

bottom of page